See Make on Wiktionary
{
"etymology_text": "Compare Jake, Kake.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Make",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maket",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Make",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maket",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maken",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maket",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maken",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makea",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Maketta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Make",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Make",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mak",
"2": "",
"3": "",
"4": "e",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish diminutives of male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "salimake"
}
],
"glosses": [
"a diminutive of the male given name Markus"
],
"id": "en-Make-fi-name-67dbwLTD",
"links": [
[
"diminutive",
"diminutive"
],
[
"given name",
"given name"
],
[
"Markus",
"Markus#Finnish"
]
],
"related": [
{
"word": "Masa"
}
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑke/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑke"
}
],
"word": "Make"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "salimake"
}
],
"etymology_text": "Compare Jake, Kake.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Make",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maket",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Make",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maket",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maken",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maket",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maken",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makea",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Maketta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Makettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Makeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Makeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Make",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Make",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mak",
"2": "",
"3": "",
"4": "e",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"related": [
{
"word": "Masa"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish diminutives of male given names",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish given names",
"Finnish lemmas",
"Finnish male given names",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑke",
"Rhymes:Finnish/ɑke/2 syllables"
],
"glosses": [
"a diminutive of the male given name Markus"
],
"links": [
[
"diminutive",
"diminutive"
],
[
"given name",
"given name"
],
[
"Markus",
"Markus#Finnish"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑke/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑke"
}
],
"word": "Make"
}
Download raw JSONL data for Make meaning in All languages combined (19.2kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Make",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Make",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.